espati.lv

Būsim pazīstamas - Tava dienasgrāmata jeb blogs

Būsim pazīstamas - Tava dienas-grāmata jeb blogs

Autors: Ilze Upeniece, espati.lv
Foto: shutterstock.com
2008. gada 15. oktobris

>   Izdrukāt
>   Nosūtīt
 „Mana mīļā dienasgrāmata. Ir oktobra rudens diena. Ārā līst. Bet es neskumstu. Man tieši ļoti gribas uzvilkt kājās gumijas zābakus un iet ārā lēkāt pa peļķēm. Bet ir jau vēls. Kaut nu no rīta tās nebūtu izžuvušas.”

Bērnībā gandrīz katra ir rakstījusi dienasgrāmatu, kurā stāstīja to, kas toreiz satricināja mazās meitenes ikdienu. Dienasgrāmata bija kaut kas, kam mēs pilnībā uzticējāmies. Tur mēs izsapņojām savus sapņus un pārdzīvojām realitāti. Bez noslēpumiem.

Lai gan dienasgrāmata pēc definīcijas ir kaut kas, kurā vienkārši izspļāvām visu, kas uz sirds, tomēr tā iemācīja arī izteikties, sakopot domas un noformulēt viedokli. Izrādās, šī māka lieliski noder, ja jūti nepārvaramu iekšēju vēlmi dalīties pārdomās, viedokļos par redzēto, dzirdēto, piedzīvoto.

Mūsdienu digitālajā laikmetā, kur internetā kādu sarkastisku komentāru ierakstīt pie jebkuras tēmas ir tikai normāli un kur visus savus draugus vari satikt, neatejot no datora, atrodama arī kāda jebkuram pieejama vieta, kur  vari izlikt sevi. Tur var uzzināt arī citu viedokļus, atrast domubiedrus un pat iepazīties ar jauniem cilvēkiem. Tas nav iepazīšanās vai ziņu portāls. Tas ir blogs.

Blogā tevi neierobežo mediju noteiktās tēmas. Tevi neierobežo valsts, politika, ekonomika, darba devējs, vīrs, bērni... Blogā tu vari būt brīva no ikdienas. Tur tu vari būt tu pati. Tāda, kāda esi, vai arī tāda, kāda vēlies būt. Tā ir vieta, kur tu vari radīt savu pasauli. Tā var būt gaiša un vienkārša, tā var būt arī noslēpumaina, mīklās tīta. Tā var būt jebkāda. Blogs sniedz daudz iespēju, un tas ir arī samērā viegli. Vienkārši atrodi kādu no Latvijā piedāvātajiem serveriem, kur veidot blogu, reģistrējies un sāc rakstīt. Vari arī sakārtot tēmas pa kategorijām, kurās visbiežāk veic ierakstus, vai pievienot bildes, video un audio ierakstus, vari komentēt citu lietotāju ierakstus un nepacietīgi gaidīt komentārus tavējiem. 

Bloga rakstīšana tiek salīdzināta ar dienasgrāmatu, tavu personīgo mājaslapu, pat tavu personīgo realitātes šovu.

Ļoti daudz cilvēku iecienījuši bloga rakstīšanu. Katram ir savi iemesli to darīt, taču viņus vieno viens mērķis – izteikties, pastāstīt. Bet ceļš, kurš aizvedis pie bloga rakstīšanas, ir atšķirīgs. Un tēmas, par kurām raksta, ir tikpat atšķirīgas. Blogi var būt dažādi – privātās dienasgrāmatas, vieta, kur vienkārši izteikties vai, piemēram, kādas konkrētas nišas blogs.Vēlos iepazīstināt ar Andreju Veitneru. Viņš jau aptuveni četrus gadus raksta savā blogā. Sākotnēji viņam tā esot bijusi vienkārši interese par jaunām tehnoloģijām – iespēju rakstīt dienasgrāmatu internetā. Tas kalpoja par lielisku veidu, kā vienkārši apmainīties ar jaunumiem, viedokļiem un pārdomām ar saviem draugiem. Viņš stāsta, ka agrāk rakstījis par visu, par ikdienas lietām, taču vēlāk izveidojis tā saucamo nišas blogu, kurā raksta par mūziku. Andrejam blogs reizē kalpo gan kā piezīmju bloknots, lai pats neaizmirstu savas domas par konkrētu albumu vai mūziķi, gan tas ir arī treniņš sava viedokļa formulēšanā un argumentēšanā.

Savukārt kāds cits blogotājs, kurš sevi izvēlējies dēvēt par Pulkvedi, stāsta, ka savu blogu uzsācis rakstīt pirms četriem gadiem, kad dažus mēnešus dzīvojis ārzemēs. Raksta ar izdomātu vārdu, kā pats saka – negribot liegt sev spēles iespēju.

Savu blogu viņš raksta par visu, kas ienāk prātā. Taču lielās līnijās visu ierindo četrās tēmās – par filozofiju, par gastronomiju, par piedzīvojumiem, piemēram, ceļojumu piezīmes, un par privātām lietām – prieku, sirdssāpēm un pārdzīvojumiem. „Par visām tām lietām, ko vajag uzrakstīt, lai tās nenomāc un negrauž,” saka Pulkvedis. Tātad – nepaturēt sevī!

Būtu laiks iepazīstināt ar vienu meiteni – viņa sevi dēvē par Pielūdzēju un izvēlējās blogu rakstīt anonīmi, jo iemesls rakstīšanai bija vīrietis. Vēloties iepazīt viņu tuvāk, uzsāka šo ceļu, kurš pāris gadu laikā no pieķeršanās vīrietim pārvērties par pieķeršanos blogam. Tā ir spēcīga aizraušanās. Blogu raksta par sevi, bet vairāk citiem, jo, kā viņa pati saka: „Ir tik patīkami dzirdēt visdažādākos cilvēku viedokļus. Tas paplašina arī manis pašas skatu uz konkrēto jautājumu, un bieži vien tieši no komentāriem es gūstu tēmu jaunam ierakstam. Tas ir kā nemitīgs, aizraujošs cilvēku viedokļu apmaiņas process.”

Raksturīgi, ka ārzemēs samērā aktīvas blogu rakstītājas ir daiļā dzimuma pārstāves. Bieži vien blogošana notiek par nopietnām tēmām, un tā ir vieta, kur sievietes apmainās ar viedokļiem ik dienas.
Latvijā sievietes blogu rakstīšanā ir mazliet slinkākas par vīriešiem. Tomēr ir atrodami tādi lieliski sieviešu blogi, ko lasīt interesantāk nekā sieviešu žurnālus. Kāpēc? Jo autorei pret aprakstītajām tēmām ir personīgāka pieeja un dziļāks ieskats. Tā nav žurnālistika, tās ir personas pārdomas. Cilvēka privātā pieredze un sajūtas.

Laikam jāatzīst, ka tas nav tikai veids, kā pateikt visu, kas sakrājies. Tā ir vide, kurā pilnībā vari paust savu viedokli par tēmām, kuras interesē tieši tevi. Tā ir vide, kurā izteikties atklāti un būt sadzirdētam.
Blogā nenoliedzami ir iespējams atrast domubiedrus. Un tā kā ļoti sen jau tiek runāts par ilgo laiku, ko pavadām pie datora ekrāna, vai tomēr nav jēdzīgāk šo laiku vismaz mazliet veltīt tām tēmām, par kurām tieši tu vēlies izteikties?

Nobeigumā – pāris blogi, kuru autores spējušas iedvesmot.
-  First ourselves. Autore - Karly Randolph Pitman , sieviete, kura, rakstot savu blogu, vēlas iedvesmot sievietes mīlēt sevi. Adrese: www.firstourselves.com
-  Sexual Intelligence. Autore – Marty Klein. Viņas bloga tēmas – sekss kultūras, politikas un mediju kontekstā. Adrese: sexualintelligence.wordpress.com
-  Agnese Krivade. Agnese ir dzejniece un reklāmas tekstu autore. Viņas blogs ir viens no retajiem, taču spilgtajiem latviešu sieviešu blogiem. Tēmas šeit ir dažādas, taču katrs ieraksts šķiet tik personisks un izjusts, ka neviļus rodas sajūta, ka esat pazīstamas. agnesekrivade.lv

Saistītie rakstiPastāsti draugiem: draugiem.lv twitter.com twitter.com

> Komentēt

pujats, 2008. gada 3. novembris, 13:51

Mana mīļā dienasgrāmata! Baidos, ka tevi neviens nepublicēs, ja es te kaut ko mēģināšu rakstīt. Man ir jābūt vismaz Reinikam , lai manu dvēseles caureju kāds lasītu.

Ziņot par nekorektu komentāru
spiiganinja, 2008. gada 3. novembris, 22:08

Pujat, kas tas par mazvērtības kompleksu? A varbūt patiesībā šīm, kā Tu saki, bailēm ir pavisam cits iemesls? Man ir cits - kaut kā nejūtu sevī aicinājumu izteikt savas pārdomas atsevišķā blogā, man labāk patīk komentēt jau kaut ko gatavu un pēc tam apmainīties viedokļiem par konkrētu tēmu ar citiem rakstītājiem, pēc tam aizplūst no tās utt. :) Godīgi sakot gaidu espati forumu, kur varētu sastapt lielu daļu šejieniešu. :)

Ziņot par nekorektu komentārukontakti    |    reklāma    |    espati.lv    |    kļūsti par autoru    |    saistību atruna